Támogatás kérése a PORTFOLIO Agrárium 2025 konferencia résztvevőitől
Kérjük a konferencia résztvevőit, hogy lehetőségeik szerint támogassák a javaslatot, hogy az eljuthasson a Törvényalkotási Bizottsághoz és segítse a mezőgazdasági munkavállalók és munkáltatók helyzetének javítását.
TÖRVÉNYJAVASLAT ELŐZETESE: a mezőgazdasági ágazat munkavállalóinak munkaidőkeret szabályozásáról
Bevezető A PORTFOLIO Agrárium 2025 konferencia célja, hogy feltárja a mezőgazdasági ágazatot érintő legfontosabb szabályozási, támogatási és finanszírozási változásokat. Az esemény egyik kiemelt kérdése a mezőgazdasági munkavégzés jogi keretrendszere, különös tekintettel a munkaidőkeretre és a foglalkoztatási feltételek modernizálására. A mezőgazdasági ágazatban dolgozók számára a szezonális munkavégzés sajátosságai miatt kiemelten fontos egy rugalmas és hatékony munkaidő-szabályozás, amely biztosítja a megfelelő munkakörülményeket és a versenyképes foglalkoztatási feltételeket.
A konferencián kiemelt figyelem irányul az agrártámogatási kérelmek új feltételeire, az uniós Közös Agrárpolitika szabályrendszerének 2025-ös változásaira, valamint a támogatott és kedvezményes agrárhitelekre. Az esemény egyik fő kérdése a mezőgazdasági ágazatban dolgozók foglalkoztatási körülményeinek fejlesztése és a fenntartható gazdálkodás új munkaügyi követelményeinek bevezetése. A földhasználati és földvásárlási szabályozás változásai szintén hatással vannak a munkavállalók lehetőségeire, csakúgy, mint a digitalizációs és precíziós gazdálkodási technológiák terjedése, amelyek jelentősen befolyásolják a munkaszervezés módját.
A jelen törvényjavaslat célja, hogy választ adjon ezekre a kihívásokra, biztosítva a mezőgazdasági munkaidőkeret rugalmas alkalmazását, amely igazodik a mezőgazdaság szezonális és időjárási sajátosságaihoz, valamint támogatja a vállalkozások és a munkavállalók érdekeit egyaránt.
TÖRVÉNYJAVASLAT:
Az Országgyűlés az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdése alapján a mezőgazdasági ágazat sajátosságainak figyelembevételével a következő törvényt alkotja:
1. § (1) A mezőgazdasági ágazatban foglalkoztatott munkavállalók tekintetében a munkaidőkeret legfeljebb 12 hónap vagy 52 hét lehet. (2) Az (1) bekezdés szerinti munkaidőkeret alkalmazása a munkavállaló hozzájárulását nem igényli, amennyiben a munkakör vagy munkarend idényjellegű vagy szezonális tevékenységhez kapcsolódik. (3) Amennyiben objektív, műszaki vagy munkaszervezéssel összefüggő okok indokolják, kollektív szerződés rendelkezése szerint a munkaidőkeret legfeljebb 36 hónap lehet.
2. § (1) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott munkaidőkeret alkalmazását a munkavállaló írásbeli tájékoztatásával kell megkezdeni, amely tartalmazza: a) a munkaidőkeret időtartamát, b) a munkarend változásainak lehetőségét, c) a munkaidő beosztásának rugalmas alakítását, d) a pihenőidős szabályokat. (2) A mezőgazdasági munkavállalók esetében a heti pihenőidő biztosítása a szezonalitás figyelembevételével legfeljebb kéthavi átlagban teljesíthető.
3. § (1) A mezőgazdasági munkavállalók között a többműszakos vagy idényjellegű foglalkoztatás esetén a rendkívüli munkavégzés (túlmunka) kompenzációja a munkaidőkeret lejártával kerül kifizetésre. (2) A mezőgazdasági munkavállalók részére biztosítani kell a munkaidőkeret letelte után az esetleges túlmunka pontos kimutatását és pótlékolását.
4. § (1) A jelen törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Munka Törvénykönyve 94. § (2) bekezdése kiegészül a következő ponttal: "g) a mezőgazdasági ágazat idényjellegű munkaköreiben."
INDOKOLÁS
A mezőgazdasági ágazat szezonalitása indokolja a hosszabb munkaidőkeret bevezetését, amely biztosítja a munkaszervezés rugalmasságát és a gazdálkodás hatékonyságát. A jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a 12 havi munkaidőkeret egyéni megállapodás alapján történő alkalmazását, így a gazdálkodók nagy része nem tud élni ezzel a lehetőséggel.
Az előterjesztett törvénytervezet biztosítja a mezőgazdaság munkaigényes és holt időszakaihoz igazodó munkaidő-felhasználás lehetőségét, ezáltal hozzájárul a versenyképesség növeléséhez és a stabil foglalkoztatási feltételek megteremtéséhez.
Tervezet szerinti hatálybalépés: 2025. szeptember 1.
Forrás: saját