AZ EGYSZERŰSÍTETT FOGLALKOZTATÁS ÖSSZEFOGLALÓJA

Az egyszerűsített foglalkoztatás időtartama 2020. évben.

2020. december 31-ig módosultak a mezőgazdasági ágazatban az egyszerűsített foglalkoztatás keretében megvalósuló munkavállalás időtartamára vonatkozó szabályai.

 Az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó szabályokat három törvényben találjuk meg, az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvényben (a továbbiakban: Efo. tv.), a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényben, és az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvényben.

Az Efo. tv. alapján egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony:
–mezőgazdasági és turisztikai idénymunkára, illetve

–alkalmi munkára.

Az Efo. tv. értelmező rendelkezése szerint a mezőgazdasági idénymunka a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a tovább-feldolgozás kivételével – feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.

A 122/2020. Korm. rendelet szerint 2020. április 17. napjától 2020. december 31-ig a növénytermesztési (kertészeti), erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés keretében megvalósuló mezőgazdasági idénymunka esetén a munkaviszony időtartamának maximuma egy naptári éven belül 120 nap helyett 180 nap.

Az Efo. tv. értelmező rendelkezése szerint alkalmi munka a munkáltató és a munkavállaló között határozott időre szóló munkaviszony, mely

–összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és

–egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és

–egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig létesíthető.

A 122/2020. Korm. rendelet szerint 2020. április 17. napjától 2020. december 31-ig a növénytermesztési (kertészeti), erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés keretében megvalósuló alkalmi munka esetén egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb – a korábbi 15 naptári nap helyett – 20 naptári napig létesíthető munkaviszony.

Nem változott az alkalmi munkára vonatkozó másik két korlátozó szabály, mely szerint a munkaviszony összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig létesíthető.

Az Efo. tv-nek van egy további korlátozó rendelkezése, mely szerint, ha a munkáltató és a munkavállaló
a) idénymunkára, vagy

b) idénymunkára és alkalmi munkára

létesít egymással több ízben munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a 120 napot nem haladhatja meg.

A 122/2020. Korm. rendelet szerint 2020. április 17. napjától 2020. december 31-ig a növénytermesztési (kertészeti), erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés keretében megvalósuló alkalmi és idénymunka esetén az együttes időtartam maximuma egy naptári éven belül 120 nap helyett 180 nap.

1. Mennyi a kötelezően fizetendő minimál órabér az egyszerűsített foglalkoztatás esetén?
Az egyszerűsített foglalkoztatás céljára létesített munkaviszony alapján alapbérként legalább a kötelező legkisebb munkabér 85%-a, garantált bérminimum esetén 87%-a jár. 

Legalább a kötelező legkisebb munkabér 85%-a: 926 Ft * 0,85 = 787 Ft/óra

Legalább a garantált bérminimum 87%-a: 1211 Ft * 0,87 = 1054 Ft/óra

 2. Jár-e éjszakai pótlék az egyszerűsített foglalkoztatottak részére?
Igen. Az egyszerűsített foglalkoztatottnak jár 15%-os éjszakai pótlék (22-06) óra között, ha egy órát meghaladó időtartamban végez munkát. Pl.: Ha a munkavállaló 5 óra 15 perckor kezdi a munkát nem köteles a munkáltató a 15%-os éjszakai pótlékot kifizetni, hiszen az 1 órát nem haladja meg az éjszakai munkavégzés. 

 3. Kell-e adott esetben rendkívüli munkavégzésért járó pótlékot (túlórapótlék) fizetni az egyszerűsített foglalkoztatottnak? 

Egy napra történő bejelentés esetén:

A napi bejelentés 8 órára szól, tehát ha adott napon az egyszerűsített foglalkoztatott ennél több órát teljesített a 8 óra feletti részt pótlékolni kell (50%)

Több napra történő bejelentés esetén:

Ha pl. Hétfőn 5 napra történt a bejelentés akkor 5*8 = 40 óra az 5 nap alatt teljesítendő munkaidő, ekkor azt kell figyelni, hogy 40 óránál többet dolgozott-e, ha igen akkor a 40 óra feletti részt kell pótlékkal kifizetni. (50%)

4. Munkaszüneti napon végez munkát az egyszerűsített foglalkoztatott, jár-e neki a Munkaszüneti napi pótlék?

IGEN. A munkaszüneti napokon történő munkavégzésre 100%-os pótlék, tehát dupla bér jár az egyszerűsített foglalkoztatottnak.

 5. Mennyi a napi maximálisan kifizethető egyszerűsített foglalkoztatott bére?

2020-ban a napi minimálbér kétszerese, 14.820 Ft/nap/fő.

Természetesen ennél magasabb összegű munkabér is kifizetésre kerülhet, mely költségként is elszámolható, csupán további adófizetési kötelezettséggel kell számolni:
- a társasági adó hatálya alá tartozó foglalkoztatók esetében Tao tv. 3. számú melléklet A) 14. pontja alapján társasági adófizetési kötelezettség keletkezik;
- a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozónak, mint foglalkoztatónak az Szja. tv. 11. számú melléklet IV. 15. pontja alapján vállalkozói szja fizetési kötelezettsége keletkezik.

6. Mikor kell munkaidő nyilvántartást (jelenléti ívet) vezetni egyszerűsített foglalkoztatás esetén?
Ha nem kötöttek egyszerűsített foglalkoztatáshoz kapcsolódó munkaszerződést kell munkaidő nyilvántartást vezetni! Ha megkötik a szerződést, akkor az pótolja a munkaidő nyilvántartást, tehát nem kell külön vezetni.

7. A munkavállaló idénymunkára van bejelentve, és a munkavégzés alatt baleset éri. Ki kell-e vizsgálni a balesetét? 

Az egyszerűsített foglalkoztatás szervezett munkavégzésnek minősül, így a munkabalesetet ki kell vizsgálni.

8. Munkabaleset esetén jár-e az egyszerűsített foglalkoztatottnak táppénz?
Munkabaleset esetén a munkavállaló baleseti egészségügyi szolgáltatásra jogosult lesz, de baleseti táppénzre nem.

9. Mezőgazdasági idénymunka esetén kell-e szabadságot fizetni? Ha igen, akkor azokra a napokra is kell az 500 forint járulékot fizetni és be kell jelenteni a dolgozót? A maximum 120 vagy 180 napba bele kell férnie a szabadságnak is?

 Egyszerűsített foglalkoztatás esetén a szabadság kiadására vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni, azonban szabadságra jogosult a munkavállaló ebben a foglalkoztatási formában is. A szabadságnapok számítása során arányosítani kell.

Ahogyan az alábbi példákból látható, a szabadság a legtöbb esetben nem értelmezhető, jellemzően a mezőgazdasági és a turisztikai idénymunkánál számszerűsíthető, ezen ágazatokban ugyanis nem korlátozott a foglalkoztatás során az egymást követő naptári napok száma.

 1. számú példa: a munkáltató egy 43 éves munkavállalóval létesít mezőgazdasági idénymunkára irányuló egyszerűsített foglalkoztatotti jogviszonyt 2020. szeptember 01. és 05. napja között. A munkavállalót naptári évenként 28 munkanap szabadság illeti meg, mely 20 munkanap alapszabadságból és az életkora alapján járó 8 munkanap pótszabadságból áll. Ebben az esetben 5 munkanapra: 28/366 nap x 5 nap=0,38 nap járna, azaz a kerekítés szabályai alapján nem jogosult szabadságra.

 2. számú példa: a munkáltató szintén mezőgazdasági idénymunkára létesít munkaviszonyt egy 39 éves munkavállalóval, egybefüggő 100 napra. A munkavállalót naptári évenként 27 munkanap szabadság illeti meg, mely 20 munkanap alapszabadságból és az életkor alapján járó 7 munkanap pótszabadságból áll. Ebben az esetben 100 munkanapra 27/366 nap x 100 nap=7,39 nap, ami a kerekítés szabályai szerint 7 munkanap szabadságnak felel meg.

Ha a felek később is létesítenének egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaviszonyt, azt az időszakot külön kellene kezelni, nem lehet hozzászámítani a korábbi 5, illetve 100 napot. A szabadságra jogosító időtartamba az egyszeri foglalkoztatás napjainak száma számít bele, nem adódik hozzá a korábbi vagy a következő foglalkoztatás tartama.

 A szabadságot – összhangban az Mt. általános szabályaival – pénzben megváltani csak a munkaviszony megszűnésekor lehetséges. Az Mt. 203. paragrafusa nem zárja ki a 125. paragrafus alkalmazásának lehetőségét. Ennek megfelelően arra a napra is be kell jelenteni a munkavállalót, és meg kell fizetni utána a közterhet, amikor részére szabadságot adott ki a munkáltató (kivéve, amikor megszűnik a munkaviszony). A szabadságnapoknak is bele kell férniük 2020. évben mezőgazdasági idénymunka esetében a 120, illetve növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati vadászati ágazatba tartozó munkavégzés esetében a 180 napba.

Egyszerűsített foglalkoztatás 2020 Bejelentési határidők

 A létesítendő munkaviszonnyal kapcsolatos adatokat a munkavégzés megkezdése előtt, tehát kizárólag előremutatóan lehet bejelenteni a NAV-hoz. /Efo.tv. 11. § (1)/

Az adóhatóság részére teljesített bejelentés esetleges visszavonására és módosítására - így különösen a foglalkoztatás jellegének változása, illetve a munkavégzés meghiúsulása esetén -

a) az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentését követő 2 órán belül, vagy

b) ha a bejelentésben foglaltak szerint a foglalkoztatás a bejelentés napját követő napon kezdődött, vagy ha a bejelentés egy napnál hosszabb időtartamú munkaviszonyra vonatkozott,
a módosítás bejelentés napján délelőtt 9 óráig van lehetőség, ezt követően a munkáltató a közteher-fizetési kötelezettségének köteles eleget tenni. /Efo.tv. 11. § (8)/

A határidőn túl beküldött bejelentéssel nem jön létre, nem módosítható és nem vonható vissza az egyszerűsített foglalkoztatás.  A foglalkoztatás kezdete: új munkaviszonyra történő bejelentés esetén kizárólag a bejelentés benyújtásának naptári napja (aznap) vagy ettől későbbi nap lehet. A hibás bejelentésről, azaz arról, hogy a határidőn túl teljesített bejelentés - a törvényben foglalt szigorú határidők alapján - nem fogadható el, a NAV elektronikus tájékoztatást küld a bejelentő részére a bejelentő ügyfélkapus tárhelyére.  A bejelentett napok közül a már eltelt / ledolgozott munkanapok nem módosíthatóak, tehát visszamenőlegesen nem lehet módosítani.

Összeállította a Kontroport Kft. munkacsoportja

Szeged, 2020.09.22.

Forrás: internet

 

 

 

 

Forrás: internet